Kan arbeidsgiver bruke tilkallingsvikar etter oppsigelse?

Publisert: 14.11.2022
Emneord: ,

Er 60 år gammel og blitt oppsagt som helsesekretær i en privat klinikk pga arbeidsgiver trapper ned, men hun vet ikke helt når hun skal slutte. Har hun lov til å benytte seg av tilkallingsvakt for å dekke min stilling etter at jeg har sluttet? (Dette for å slippe unna lønnsutgifter). Hun vil antageligvis fortsette driften i 5 mnd etter min oppsigelse (leiekontrakt går ut). Må hun ikke da tilby meg ev en stilling som tilkallingsvikar? Har vært ansatt på klinikken i 10 år.

Svar:

Arbeidsgiver kan ikke benytte tilkallingsvikar for å dekke opp din stilling etter at din oppsigelsestid har løpt ut. Du vil ha fortrinnsrett til ny ansettelse og kan henvise til arbeidsmiljøloven § 14-2 (1). I og med at arbeidsgiver er usikker på hvor lenge klinikken skal drives, kan dere eventuelt inngå avtale om forlenget oppsigelsesfrist, slik at du kan stå i stillingen frem til virksomheten avvikles.

Med vennlig hilsen, advokat Vibeke Lærum

Del denne artikkelen: