Bruke opp feriedager i oppsigelsestiden

Publisert: 03.05.2022

Har nettopp sagt opp jobben, og har en oppsigelsestid på 1 måned fra og med i dag. Jeg har enda 22 dager ferie igjen, og lurte på om jeg kunne bruke disse feriedagene i oppsigelsestiden? Eller har jeg ikke krav på det. Arbeidsgiver sa at jeg måtte varsle i fra om ferie 3 uker i forkant, men dette står ikke i kontrakten min og finner heller ikke noe av dette på nett.

Svar:

Det er ferieloven som regulerer fastsetting av ferie i oppsigelsestid. Når det er arbeidstaker som har sagt opp sin stilling, er det ferieloven §§ 6 og 7 som har bestemmelser om fastsetting av feriefritiden. Hvis arbeidsgiver og arbeidstaker ikke blir enige om tiden for ferieavvikling, er det i utgangspunktet arbeidsgiver som bestemmer når ferieavvikling skal skje. Arbeidstaker kan i dette tilfelle vise til ferieloven § 7 (2) og kreve at syv virkedager gis samlet utenom hovedferieperioden.

Med vennlig hilsen, advokat Vibeke Lærum

Del denne artikkelen: